Rower

Wszystko o rowerach

Rowery

Rowery wieloosobowe

We dwoje raźniej! Ta stara prawda sprawdza się także w przypadku jazdy na rowerze. Dla osób, którym nie wystarcza wspólna jazda na dwóch różnych rowerach producenci od lat proponują rowery wieloosobowe.

Najpopularniejsze z nich są „parki” czyli rowery, na których jednocześnie mogą jeździć dwie osoby. Rowery te składają się z dwóch lub więcej kół, dwóch siodełek, dwóch kierownic i dwóch par pedałów. Pozostałe akcesoria rowerowe pozostają takie same. Jak się na nich jeździ? Jak na normalnym rowerze – trzeba pedałować, by posuwać się do przodu. Jeśli jedna z osób przestanie pracować wtedy rower pojedzie, ale wolniej, a druga z osób będzie musiała wykonać tę pracę za dwie osoby. Jednak koła nie mają dwóch różnych napędów w związku z czym druga para pedałów w dalszym ciągu się obraca przetrącając nogi osoby, która odpoczywa. Jak widać nie jest do dobry sposób na leniuchowanie.

Parki to dobre rowery dla uczących się jeździć, szczególnie jeśli robią to w dojrzałym wieku. Jak bowiem wiadomo najtrudniejsze na rowerze jest złapanie równowagi, kiedy już się ja złapie to sama jazda staje się przyjemnością. Kiedy jedziemy parką to równowagę całego roweru może wyrównywać nasz partner, dzięki czemu osoba, która uczy się jeździć ma większe poczucie stabilności.

Rowery wieloosobowe to doskonały sposób na krótką wyprawę na piknik, majówkę czy zwykła niedzielną wycieczkę rowerową. Na bagażnik tylnej części roweru można zapakować koc, napoje, jedzenie, rakietki do badmintona i spokojnie można pojechać odpocząć na łonie natury. Takie rowery niespecjalnie za to nadają się na jeżdżenie nimi po mieście, gdyż ich zwrotność i możliwość wchodzenia w ciasne zakręty jest ograniczona przez to, że są one dłuższe niż standardowe rowery.

Ekstremalnie rowery wieloosobowe mogą liczyć nawet pięć i więcej osób jednak ich funkcjonalność jest na tyle ograniczona, że stanowią one raczej pretendenta do pobicia rekordu Guinessa niż rower, którym możemy się swobodnie poruszać. W każdym razie parką warto się przejechać chociaż raz w życiu, bo wrażenie jest bardzo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *