Rower

Wszystko o rowerach

News

Jak wybrać klimatyzator pokojowy

Wybór klimatyzatora wiąże się z wieloma względami – od ceny po konfigurację i od poziomu hałasu po wydajność. Czasami decyzja może być przytłaczająca. Aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak wybrać klimatyzator, który będzie działał w Twojej przestrzeni, zacznij od zadania sobie tych 10 pytań.

Aby ułatwić dostęp do omawianych pytań, skorzystaj z naszej zindeksowanej listy poniżej:

Jak dużo chcesz wydać?
Czy Twoje mieszkanie lub biuro ma ograniczenia dotyczące instalacji klimatyzatora okiennego lub ściennego?
Ile przestrzeni fizycznej potrzebujesz, aby pomieścić klimatyzator pokojowy?
Jakie masz okna?
Ile instalacji chcesz wykonać?
Jaki rodzaj gniazdek elektrycznych ma Twój pokój?
Jak ważna jest dla Ciebie efektywność energetyczna?
Jak ważne jest samo odparowanie?
Wolisz łatwość przenoszenia?
Ile hałasu możesz wytrzymać?

1. Ile chcesz wydać?

Klimatyzatory okienne

Klimatyzatory okienne to najbardziej ekonomiczne klimatyzatory pokojowe. Cena za okno AC o standardowym rozmiarze waha , w zależności od wydajności chłodzenia i będzie obejmowała podstawowe funkcje, takie jak:

Wiele prędkości wentylatora
Regulowany termostat
Sterowanie ręczne lub elektroniczne
Regulator czasowy
Cena wzrasta w przypadku modeli z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wbudowane tryby ogrzewania, oczyszczacze powietrza, funkcje oszczędzania energii i piloty.

Klimatyzatory przelotowe

 

Zasilacze przez ścianę mogą również wymagać zakupu tulei ściennej do instalacji, jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej dla poprzedniego modelu. Sprawdź ile kosztuje montaż klimatyzacji.

Przenośne klimatyzatory

Ceny standardowych klimatyzatorów przenośnych wynoszą od 1500 PLN. Komercyjne przenośne klimatyzatory mogą sięgać tysięcy i są często używane do chłodzenia:

Sale komputerowe
Zakłady produkcyjne
Duże powierzchnie biurowe mogą sięgać nawet tysięcy.
Klimatyzatory bezkanałowe Mini Split

Bezkanałowe Mini Split to najdroższe opcje chłodzenia pomieszczeń, których cena waha się od 3000 PLN za system jednostrefowy do ponad 10000 za systemy wielostrefowe. Dodatkowo musisz obliczyć koszt profesjonalnej instalacji, a także wszelkich potrzebnych akcesoriów instalacyjnych, takich jak rury chłodnicze.

Chociaż koszt instalacji jest wyższy, systemy klimatyzatorów typu mini-split zapewniają najbardziej wydajne, ekonomiczne chłodzenie spośród wszystkich typów klimatyzatorów pokojowych.

Pakowane klimatyzatory terminalowe (PTAC)

Klimatyzatory PTAC są używane prawie wyłącznie w branży hotelarskiej i są idealne do chłodzenia i ogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Większość modeli można kontrolować z centralnej lokalizacji, takiej jak lobby hotelowe.

 

Klimatyzatory pakietowe pionowe (VPAC)

Podobnie jak PTAC, klimatyzatory z pakietem pionowym są zwykle używane w obiektach wielostanowiskowych, takich jak akademiki, hotele na dłuższy pobyt, pomieszczenia mieszkalne z opieką i zwykle chłodne pokoje jednoosobowe. Oni oferują:

  • Mniejsze koszty instalacji
  • Niezależne pomiary
  • Mniej przestojów
  • Kompaktowa konstrukcja
  • Aby dowiedzieć się więcej o różnych typach klimatyzatorów, przeczytaj nasz artykuł Typy klimatyzatorów pokojowych .

2. Czy w Twoim domu lub biurze obowiązują ograniczenia dotyczące instalacji klimatyzatora okiennego lub ściennego?
W niektórych kompleksach mieszkaniowych, spółdzielniach mieszkaniowych i budynkach biurowych obowiązuje zakaz instalowania klimatyzatorów okiennych lub przelotowych ze względów bezpieczeństwa i estetyki.

Ponadto bardziej rozbudowana instalacja wymagana dla bezkanałowego klimatyzatora typu mini-split może nie być wykonalna. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny .

3. Ile przestrzeni fizycznej potrzebujesz, aby pomieścić klimatyzator pokojowy?
Nieograniczona przestrzeń na podłodze

Przenośne klimatyzatory wymagają wystarczającej ilości miejsca na podłodze, aby zapewnić ich wydajną pracę.

Niewiele miejsca na podłodze

Klimatyzatory okienne, przelotowe i pionowe nie wymagają powierzchni podłogowej, ponieważ znajdują się wewnątrz okna, ściany lub szafy.

Brak miejsca na podłodze

Systemy typu mini-split zajmują najmniej miejsca w pomieszczeniach dzięki montowanym na ścianie nadmuchom, a największa część klimatyzacji znajduje się na zewnątrz. Często jest to tania klimatyzacja.

4. Jakie masz okna?

Typy okien

Jeśli decydujesz się na przenośny lub z oknem AC, weź pod uwagę rodzaj okien, które masz w pomieszczeniu, które chcesz schłodzić.

Do okien pionowych i przesuwnych

Przenośne klimatyzatory są najczęściej konfigurowane do odprowadzania gorącego powietrza przez okna dwuskrzydłowe (pionowe) lub przesuwne. Jednak niektóre modele można również skonfigurować do odprowadzania powietrza przez otwór w ścianie lub podwieszany sufit, jeśli okno nie jest dostępne.

Standardowe przenośne zestawy instalacyjne AC nie pasują do okien skrzydłowych (korbowych). Ale możesz stworzyć swój własny zestaw okien skrzydłowych za pomocą pleksiglasu. Dowiedz się więcej z naszego artykułu Jak odpowietrzyć przenośny klimatyzator .

Tylko okna pionowe

Klimatyzatory okienne przeznaczone są do montażu tylko w oknach ze skrzydłem pionowym. W oknach przesuwnych można zamontować specjalnie zaprojektowane jednostki okienne, ale są one droższe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie będziesz w stanie zainstalować klimatyzatora okiennego w oknie skrzynkowym, chyba że dokonasz intensywnych modyfikacji ramy okiennej.

Nie jest wymagane okno

Klimatyzatory typu mini-split, PTAC, klimatyzatory z pakietem pionowym i przelotowe klimatyzatory nie wymagają okna do instalacji.

5. Ile instalacji chcesz przeprowadzić?

Wymagany krótki czas instalacji.

Przenośne jednostki prądu przemiennego są niemal urządzeniami typu „podłącz i pracuj”. Jedyną częścią, którą musisz zainstalować, jest wąż odprowadzający gorące powietrze (pojedynczy lub podwójny). Zestawy wyciągowe do okien przesuwnych i okien ze skrzydłem pionowym są zwykle dołączane do jednostki, a większość zestawów okiennych można ustawić za pomocą narzędzi, które masz w domu.

W przypadku opróżniania przenośnego klimatyzatora przez ścianę należy utworzyć niestandardowy otwór w ścianie, aby pasował do adaptera węża wylotowego przenośnego klimatyzatora. Aby ustawić wyciąg z sufitu podwieszanego – konfigurację popularną w serwerowniach komputerowych, które często nie mają okien – potrzebujesz niezbędnych akcesoriów do kanałów. Często zestawy wydechowe do sufitu podwieszanego są dostępne jako akcesoria do Twojego modelu.

Do projektu weekendowego majsterkowania

Jeśli chodzi o roboczogodziny, klimatyzatory okienne, przelotowe klimatyzatory, PTAC i pionowe klimatyzatory pakietowe będą instalowane dłużej i będą wymagały więcej narzędzi niż instalacja przenośnego klimatyzatora .

Instalacja klimatyzacji okiennej : Konieczne będzie zainstalowanie zestawu do okien, który zazwyczaj zawiera wsporniki okienne, boczne zasłony, piankowe uszczelniacze oraz – w niektórych przypadkach – tuleję montażową lub podstawę.
Instalacja klimatyzacji przez ścianę: Musisz wyciąć otwór w ścianie o odpowiednim rozmiarze, aby pomieścić jednostkę okienną i zainstalować tuleję montażową. Może to wymagać pomocy specjalisty, w zależności od Twojego komfortu i poziomu umiejętności.
Instalacja PTAC: Jeśli wymieniasz istniejący PTAC, większość jednostek jest podłączana, po prostu wyjmując starą jednostkę z obudowy ściennej i instalując nową. Nowa instalacja może wymagać pomocy specjalistów, aby upewnić się, że urządzenie jest prawidłowo ustawione.
Instalacja VPAC: Większość klimatyzatorów z pakietem pionowym łatwo instaluje się w szafach mechanicznych, wymaga prostego podłączenia podłączenia elektrycznego i zainstalowania kanałów w razie potrzeby.
Prawie zawsze wymagana jest profesjonalna instalacja

Z wyjątkiem kilku wybranych opcji „zrób to sam”, bardziej wyrafinowane bezkanałowe systemy mini-split AC wymagają profesjonalnej instalacji przez certyfikowanego technika.

6. Jaki rodzaj gniazdek elektrycznych ma twój pokój?
Gniazda 110/120 V.

Prawie wszystkie przenośne klimatyzatory o standardowej wydajności działają na tradycyjnych gniazdach 110/120 V, które można znaleźć we wszystkich gospodarstwach domowych.

Niektóre modele – takie jak komercyjne przenośne klimatyzatory firmy KwiKool – wykorzystują gniazda o wyższym napięciu, ponieważ ich wydajność chłodzenia jest większa.

Gniazda 208/230 V.

Klimatyzatory okienne i przelotowe wykorzystują tradycyjne gniazda 110/120 V lub 208/230 V, również w zależności od ich wydajności chłodzenia. Większość zasilaczy AC typu mini-split działa na 230 V, ale są one podłączone na stałe i nie wymagają gniazdka elektrycznego.

Zanim zaczniesz kupować klimatyzator, zanotuj typ gniazdka w pokoju lub rodzaj źródła zasilania, a następnie poszukaj odpowiedniego napięcia w specyfikacjach produktu.

Alternatywnie możesz zawsze zwrócić się do elektryka, który zainstaluje odpowiednie gniazdko znamionowe lub zasilacz dla Twojego modelu AC.

7. Jak ważna jest dla Ciebie efektywność energetyczna?

W ogóle nieważne

Przenośne klimatyzatory pokojowe są ogólnie mniej energooszczędne i nieco mniej wydajne niż klimatyzatory okienne i przelotowe. Dzieje się tak, ponieważ przenośne klimatyzatory zużywają więcej energii do usuwania gorącego powietrza i mają węże wydechowe, które mogą pośrednio oddawać ciepło w pomieszczeniu.

W rezultacie przenośne zasilacze prądu przemiennego wymagają więcej BTU (British Thermal Units) mocy chłodniczej do schłodzenia pomieszczenia o tej samej wielkości niż okno o podobnej wydajności lub klimatyzator ścienny.

Ogólna wydajność i efektywność zmniejsza się, gdy przenośny klimatyzator nie jest odpowiednio wentylowany lub gdy urządzenie jest zbyt małe, aby pokryć całą powierzchnię pomieszczenia.

Możesz ocenić wydajność przenośnego klimatyzatora, wyszukując EER modelu lub współczynnik efektywności energetycznej. Ten współczynnik mówi, ile BTU energii cieplnej zużywa PAC na każdy wat mocy. Pamiętaj, im wyższy EER, tym wydajniejszy klimatyzator.

Raczej ważne

Systemy klimatyzacji okiennej i klimatyzacji przelotowej są bardziej wydajne niż przenośne klimatyzatory, ponieważ odprowadzają gorące powietrze bezpośrednio na zewnątrz, bez zużywania dodatkowej energii na przetłaczanie ciepłego powietrza przez wąż wylotowy i okno. Ponadto połowa okna AC – układ wydechowy – znajduje się na zewnątrz, więc nie będziesz pośrednio dodawać ciepła do otoczenia, co spowalnia tempo chłodzenia.

Oceń efektywność energetyczną AC okna, szukając pomiaru EER i plomby Energy Star. Certyfikat Energy Star oznacza, że ​​urządzenie zużywa co najmniej 10 procent mniej energii niż podobne modele. EnergyStar.gov nie ocenia obecnie przenośnych zasilaczy AC według kryteriów Energy Star.

Bardzo ważne

Bezkanałowe klimatyzatory typu mini-split są zdecydowanie najbardziej wydajnymi systemami klimatyzacji pomieszczeń na rynku. Ponieważ nie ma tu zastosowania żadne kanały, mini-szczeliny pozwalają uniknąć problemu strat energii przez kanały, które mogą stanowić do 30% zużycia energii przez centralny klimatyzator.

Wiele systemów prądu przemiennego typu mini-split posiada również certyfikat Energy Star, ma wysoki współczynnik sprawności energetycznej (EER) i wysoki współczynnik sezonowej sprawności energetycznej (SEER). Oceny SEER wskazują, jak wydajna jest klimatyzacja w warunkach typowego sezonu chłodniczego.

8. Jak ważne jest samo odparowanie?

Bardzo ważny

Dzięki nowoczesnym klimatyzatorom podtynkowym i okiennym nie musisz martwić się o pozbycie się nagromadzonego kondensatu, ponieważ odparowuje on automatycznie z tacy ociekowej na zewnątrz lub przez rurę spustową znajdującą się na zewnątrz.

Klimatyzatory typu mini-split również eliminują ten problem, ponieważ duża, niezależna jednostka skraplacza znajduje się na zewnątrz.

Raczej ważne

Z drugiej strony, w przypadku przenośnych zasilaczy prądu przemiennego masz wybór. Większość przenośnych systemów klimatyzacji jest wyposażona w automatyczne systemy usuwania kondensatu, które usuwają zebraną wodę przez okno. Jednak nadal może być konieczne opróżnienie tacki ociekowej – zwłaszcza jeśli urządzenie osusza pomieszczenie szybciej niż może odparować wodę.

Kilka nowoczesnych przenośnych modeli AC wymaga ręcznego opróżniania zebranego kondensatu z pokładowego zbiornika wody. To dobry wybór, jeśli nie będziesz wentylować urządzenia przenośnego przez okno.

9. Czy wolisz łatwość przenoszenia?

Przenośne klimatyzatory mają tę zaletę, że są przenośne, ponieważ te modele są zbudowane tak, aby można je było łatwo przenosić z kosmosu w kosmos. Wiele przenośnych klimatyzatorów jest wyposażonych w łatwe w rolowaniu kółka lub zestawy kółek, które można kupić osobno w celu zapewnienia mobilności.

Cięższych klimatyzatorów okiennych i ściennych nie można łatwo przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, ponieważ wymagają one więcej prac instalacyjnych.

Bezkanałowe systemy typu mini-split, PTAC i klimatyzatory z pakietem pionowym są przeznaczone do montażu na stałe.

10. Ile hałasu możesz wytrzymać?

Z reguły każde urządzenie wyposażone w wewnętrzny wentylator będzie hałasować. Klimatyzatory pokojowe nie są wyjątkiem. Chociaż całkowicie cichy pokój AC nie wchodzi w grę, masz pewną kontrolę nad ilością hałasu wprowadzanego do otoczenia.

Trochę hałasu

Zasilacze sieciowe okien, zasilacze przez ścianę i przenośne klimatyzatory mają porównywalne wartości w decybelach (dB) – ze średnim pomiarem wynoszącym około 55 dB przy największej szybkości chłodzenia. Ten poziom dźwięku jest trochę głośniejszy niż „buczenie” lodówki słyszane z odległości kilku stóp.

W przypadku klimatyzatora okiennego lub przelotowego dźwięk urządzenia może być mniejszy, ponieważ jego elementy wewnętrzne znajdują się w większości na zewnątrz. W przypadku przenośnego klimatyzatora możesz być bardziej zaniepokojony, ponieważ całe urządzenie znajduje się w pokoju.

Od małego do żadnego hałasu

Bezkanałowe klimatyzatory typu mini-split zapewniają cichsze chłodzenie niż inne typy klimatyzacji w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ najgłośniejsza część układu klimatyzacji, czyli skraplacz, znajduje się na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *