Rower

Wszystko o rowerach

News

Jak odpowietrzyć grzejniki

Jeśli kiedykolwiek włączyłeś ogrzewanie i zauważyłeś, że grzejniki są letnie, możesz doświadczyć pęcherzyków powietrza, które są uwięzione w systemie. To duży znak, kiedy należy odpowietrzyć grzejnik. Te bąbelki uniemożliwiają skuteczną cyrkulację gorącej wody, więc grzejniki nie są tak gorące, jak powinny, a ogrzewanie domu zajmuje więcej czasu (oznacza to marnowanie dodatkowych pieniędzy i energii). Nieefektywne ogrzewanie może również prowadzić do pleśni i wilgoci – nierówne ciepło i spadek temperatury w Twoim domu powodują, że na powierzchniach i ścianach gromadzi się woda i wilgoć w powietrzu.

Wiedza o tym, jak odpowietrzyć grzejnik, nie tylko sprawi, że ogrzewanie będzie bardziej wydajne, ale także zapewnienie utrzymania kotła w szczytowym stanie, jako dodatek do tego, może zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania.

Zanim zaczniesz odpowietrzać grzejniki, musisz sprawdzić, czy w systemie nie ma zatorów. Najpierw włącz centralne ogrzewanie gazowe i upewnij się, że każdy zawór termostatyczny  jest na pełnej mocy i nic nie stoi na przeszkodzie. Jest to ważne, ponieważ TRV działają poprzez wykrywanie temperatury otaczającego powietrza, na którą ostatecznie wpłynie, jeśli je zakryjesz. Zazwyczaj TRV można znaleźć w dolnym / górnym rogu grzejnika.

Po nagrzaniu ogrzewania sprawdź kolejno, jak gorący jest każdy z grzejników. Pęcherzyki powietrza w gazowym systemie centralnego ogrzewania unoszą się, więc powietrze zbiera się w górnej części grzejników i stale gromadzi się, sprawiając, że dom jest chłodniejszy, gdy problem się pogarsza. Oznacza to, że jeśli grzejnik się nie nagrzewa lub jest chłodny na górze i gorący na dole, musisz nauczyć się go odpowietrzać. W razie problemów zawsze pomocny będzie duer.pl/hydraulik/.

Przeczytaj poniżej sześć kroków, jak odpowietrzyć grzejniki.

1. Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest upewnienie się, że centralne ogrzewanie zostało wyłączone. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zaryzykować rozpryskiwanie się wrzącej wody z chłodnicy podczas jej odpowietrzania, co jest kolejnym dobrym powodem, aby poczekać, aż system ostygnie.

2. Chwyć swoje narzędzia: Zawsze zaleca się znalezienie suchej szmatki, takiej jak ściereczka i miskę lub tacę do zbierania wody. Jedynym specjalistycznym narzędziem, którego będziesz potrzebować, jest klucz do chłodnicy, który można tanio kupić w większości sklepów dla majsterkowiczów. Państwo mogli korzystać parę silnych, wąskich szczypiec, ale można również ryzyko uszkodzenia zaworu, więc jest zawsze zaleca się stosowanie klucza chłodnicy, jeśli możesz.

3. Znajdź kwadratową śrubę odpowietrzającą w górnym rogu grzejnika, umieść miskę lub tackę bezpośrednio pod nim, u podstawy grzejnika.

4. Następnie nałożyć klucz do chłodnicy na śrubę odpowietrzającą (powinien dobrze pasować), przykryć inną szmatką i powoli przekręcić klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara o około pół obrotu. Powinieneś usłyszeć syczący dźwięk, gdy powietrze wypływa. W tym momencie przytrzymaj ściereczkę blisko, aby woda nie kapała lub nie pluła na chłodnicę.

5. Gdy powietrze przestanie syczeć i woda zacznie równomiernie wypływać, ponownie dokręcić śrubę, uważając, aby nie dokręcić zbyt mocno i nie uszkodzić zaworu. Pamiętaj, aby wytrzeć chłodnicę, aby uniknąć pozostawienia wilgoci. Pozostawienie wilgoci może z czasem spowodować rdzewienie, co spowoduje dalsze problemy.

6. Ponownie włączyć ogrzewanie i sprawdzić ciśnienie w kotle. Jeśli poziom jest poniżej optymalnego, może być konieczne zwiększenie go za pomocą pętli napełniania w kotle. Zwykle jest to kran lub dźwignia na głównym dopływie wody do kotła. Na koniec sprawdź, czy wszystkie grzejniki ogrzewają się równomiernie i czy żaden z zaworów odpowietrzających nie przecieka. Może być konieczne ponowne odpowietrzenie niektórych grzejników, ale jeśli problem nadal nie zostanie rozwiązany, skontaktuj się z inżynierem ogrzewania.

Miejmy nadzieję, że teraz wszystkie Twoje grzejniki będą się skutecznie nagrzewać, pozostawiając Ci przyjemny, ciepły dom, w którym możesz teraz rozkoszować się przyjemnym naparem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *